Õppereis Viljandisse ja Põltsamaale

27.septembril oli meie seltsi liikmetel võimalus osaleda ühel silmaringi laiendaval õppereisil, mille korraldas Läänemaa Arenduskeskus ning reisikorraldaja oli Tiina Ojamäe :-)

Külastasime Viljandi Loomeinkubaatori nii metalli- kui tekstiiliosakonda. Kui tekstiiliosas oli veel vaikus ja tühjad ruumid, sest kolimine on alles iga hetk algamas, siis metalliosakonnas nägime kõikvõimalikke laboreid. Tundus, et kõik, mida üks disainer / käsitöömeister oma tööks tahkemate materjalide töötlemiseks vajab, on selles majas olemas. Lisaks veel kompetents Kristjan Sisa näol.

Teine peatuskoht Viljandimaal oli Heimtali. Külastasime koduloomuuseumi, uurisime sealset elu ja kirstude ning kappide sisu. Sõime ka korraliku koduse lõuna muuseumilaua taga ning seejärel suundusime juba Kääriku tallu. Hoolimata sisutihedast ja kurnavast nädalalõpust (sealkandis toimus nimelt Pärandtehnoloogia Sügiskool, kus ka Anu Raud oli tegev) võttis talu perenaine meid vastu naerusui ja näitas ning tutvustas oma loomingut. Kahjuks kiirustas aeg meid tagant, kuid kaunis sügisvärvides Kääriku talu oma lambakarja, lõnga- ja sõnamänguhimulise perenaise ning külma eest tuppa toodud kõrvitsatega päikeselaigus jäävad hinge kosutama kõigil reisist osavõtjatel.

2014-09-27 12.29.51

2014-09-27 15.02.19

2014-09-27 14.39.32

 

2014-09-27 14.58.42

 

 

 

 

 

 

Pilistveres on elu kõike muud kui mahedalt kulgev. Tegevust käib tegevuse järel, noored tegutsevad, küla ja kirik elavad ning tegutsevad koostöös. Sealne kirikuõpetaja Hermann Kalmus ja tema proua võtsid meid vastu oma koduõuel. Esimene loeng ajaloost, inimesest ning külaelust sai meil läbitud just seal. Edasi külastasime pastoraati, kus tee- ja kohvilaua taga saime väikese ülevaate Pilistvere kiriku tähtsusest eestluse seisukohast. Samal ajal meiega oli pastoraadis Viljandimaa koolinoored, kellel oli käsil koolikiusamise vastane seminar. Igatahes pastoraadi elu kees, lapsi ja noori oli kõikjal ning tegevust nautisid kõik. Väike vihje kõigile, kel on kavas suveperioodil külastada seda piirkonda: pastoraadi õuel on väga vahva Ingli-kohvik, mida peavad sealsed noored. Külastage kindlasti!

Pilistvere kirik oma suursugususe ja mandrikirikutest kõrgeima torniga väärib kindlasti pikemat külastust ning ilmselt ka noore kirikuõpetaja pühapäevane jutlus paneks mõtlema teemadel, mida seni sinusse mittepuutuvaks oled pidanud. See kõne lihtsalt on selline.

Lisaks kirikuteemadele uurisime, kuidas toimetab külaelts seal ning millistel alustel Pilistvere oma 90 inimesega omi tegemisi tehtud saab. Hermann lihtsalt ütleb :-)

2014-09-27 16.13.19
Kätepesukoht pastoraadi juures
2014-09-27 16.07.34
Inglikohvik
2014-09-27 16.12.20
Ka puuriit võib olla kunst!
2014-09-27 16.07.50
Hermann räägib.

 

 

 

 

 

 

 

Põltsamaa võttis meid vastu juba õhtupäikeses ning lossihoovis valitses sulnis rahu. Käsiteokoda ning selle kauplus Teotahe koos perenaise Katre Arulaga jättis meeldiva mulje. Selle koha tunnuseks on teadlik käsitöö. Katre tutvutas oma ja tema partneri Kersti Pooki loodud galeriid, töökoda ning kõk soovijad said osta ka nende loodud kvaliteetset käsitööd. Kindel on see, et nende kaupa saab osta ka Mardilaadal, otsige nende lett üles ja nautige autoritöid!

Haapsallu jõudsime õnneks varem, kui GPS ennustas :-) Reisi võib lugeda kordaläinuks, sest lisaks arenduskeskuse eesmärkidele oli see õppereis lisaväärtuseks meie endi seltsi projektile “Käsitööringist professionaalseks käsitöökeskuseks”. Nimetatud  projekti rahastab siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Õppereisist osavõtjad saavad taas tõdeda, et ollakse kogemuse võrra rikkamad.