10. Pitsipäev. Tehtud.

Aeg voolab omasoodu, seda teame me kõik ja peame leppima, et kaunid ja olulised hetked saavad kõik kord minevikuks. Samas annab just aja liikumine võimaluse asju ikka uuesti ja uuesti ja teisiti teha. Nii on ka pitsipäevaga.

10. Pitsipäev on tänaseks ajalugu. Sel aastal toimus see promenaadil, meretuules ja roheluses. Augustkuu teises pooles on varemgi meil see üritus toimunud, aga nii jaheda ja vihmase ilmaga- vot see kogemus meil seni puudus. No ja selle saime me tänavu täiega kätte.

Pühapäeva hommik tervitas lausvihmaga. Nagu siinkandis öeldakse- taevast tuli lausa valge vesi alla. Kallas kui ämbrist. Lootsime, et kella üheksaks on pilv tühjaks sadanud, aga ohh ei- seda vett jätkus täiega ka edasi. Meil, seltsinaistel, tekkis lausa hasart, kelle telefonis parem ilmaennustus lähitundideks on. Üldiselt lubati, et kaheteistkkümneks on vihm läbi. No selle peale me siis lootma jäimegi.

Kell 11 avasime pitsipäeva õrna vihmasabina taustal. Saara kirjastus, meie kauaaegne koostöösõber, tutvustas trükisooja mustrite komplekti. Selle mustrikomplekti päris alguse lugu saate lugeda:

Leili Leht 26.03.1921 – 13.02.2008. Kauaaegse käsitööõpetaja tööd ja näidised.

Täname veel kord Leili Lehe tütretütar Hele´t suure kingituse eest!

Saara kirjastuse blogis on pikem jutt Leilist ja tema tegemistest:

http://saara.ee/leili-leht-100

Kell 12 oli päike taevas, nagu ilmaportaalid lubasid. Hurraa! Sest ausalt öeldes oli mure juba majas- kuidas saata püünele, vihma kätte, kaunid pruutkleidid ja muud õrnad kudumid? Aga ilmataat halastas ja rahva ette astusid modellid juba päikesesäras. Aitäh kõigile, kes käsitööseltsi poolt kudumeid näitasid. Kummardus nende ees, kes kutsumise peale ka rahva seast väja astusid ja seljasolevat käsitööd näitasid. Julgete päralt on maailm ja käsitöö üle tasub a-la-ti uhke olla! Tublid, ei, väga tublid olete! Modellide hulgas jäid silma kindlasti kaks pisipiigat ning neid loodame laval näha ka järgmisel aastal.

Kella üheks oli meie telgi juurde kogunenud arvestatav hulk juba tuttavaid ja vähem tuttavaid kudujaid. Teadagi- algas kudumisvõistlus. Käesolevast aastast kannab võistlus Linda Elgas nime. Miks, küsite? Sest Linda oli oma eluajal meie Grand Old Lady, kelle elu tähendaski pitsikudumist, selle õpetamist nii võõrastele kui oma perele. Linda peres on sallikudumise järjepidevus olemas- koovad nii Linda tütar kui tütretütar. Lootust on, et ka Linda tütretütretütrest Liisust saab kord tubli Haapsalu sallide kuduja.

Kudumisvõistlusele registreerus 20 osalejat tavakategooriasse ning 5 võitjate kategooriasse.

Ja nüüd trummipõrin, nagu kombeks!  Źürii jõudis otsusele:

Tavakategoorias saavutas

I koha Anne-Ly Oberg Sauelt

II koha Annika Krusell Sakust

III koha Airi Heikkinen Kajaanist, Soomest.

Eelmiste aastate võitjate kategoorias oli tulemus järgmine:

I koht Katrin Kolnes Tartust

II koht Liia Lees Haapsalust

III koht Liina Langi Märjamaalt

Saara kirjastuse lemmikuks osutus Annika Kruselli töö.

Haapsalu käsitööselts  tänab ja tunnastab kõiki osalejaid: Krista Grossberg, Ivi Suurekivi, Olga Kuusalu, Ulrike Kalev, Kristiin Nõlvak, Ele Liiv, Mariliis Pinn, Ronja Soopan, Riina Kaljula, Anett Pärismaa, Malle Avarmaa, Siiri Kaarelson, Anu Tamm, Mari Orasmäe, Piret Valler, Madde Jerbach, Jaana Lehtma ja Kaidi-Kätyn Reimann.

Palju õnne ja loodame kõigiga juba järgmisel aastal kohtuda! Me ei saa lubada teile 35-kraadist sooja ega ka absoluutselt pilvevaba taevalaotust, aga me püüame siis juba taas pitsikeskuses kõik nii korraldada, et teie sõrmed kududes ei külmetaks. Ja siis on juba uus tänavailme ja kõik on jälle nagu vanasti, aga samas uus ja värske. Pitsipäeva kavagi võib täieneda, vahetuda, muutuda, mine tea :-)

Võistluse taustaks oli meil Valge Daami aja korraldajate poolt sätitud kaunid hetked- väikesed baleriinid Luikede järve tantsimas ja promenaadile absoluutselt sobiv muusika- Haapsalu Big Band.

Traditsiooniks on saanud, et pitsipäeva lõppedes teeb selts ka ühispildi. Sest pitsipäevale kui üritusele annavad hoo ja energia just käsitööseltsi naised. On see ju meie tähtsaim päev aastas.

No ja tänaseks on ka see minevik. Aga ikka selleks, et alustada uut hooaega ja ikka uue hooga.

Hoidke end ja oma lähedasi, hoidke ka vardad soojas ja nautige kudumist!

Kohtumiseni juba 11. pitsipäeval  14.augustil 2022!