Haapsalu 11. Pitsipäev promenaadi tantsupaviljonis

Tänavusel Haapsalu pitsipäeval oli olemas lisaks kudujate suuremahulisele positiivsusele ka see X-faktor, mis just igal aastal meiega ei ole. Nimelt ilm oli suurepärane, justkui loodud mere ääres kudumiseks.

Sel korral juba 11. järjekorranumbrit kandvale pitsipäevale eelnes 2015.aastal käsitööseltsi poolt ellu kutsutud Valgete Daamide Öökudumine. Et kas me koome ööd? Ei, me koome öös. Kudujad on riietatud valgesse, nagu Valgele Daamile kohane ja koos kootakse pitsikeskuses (ikka lobisedes ja kohvitades) pitsi. Individuaalset võistlust, kes kõige kauem koob, pole  meil kombeks teha, pigem vaatame, kas koome eelmise aasta kellaajast kauem.

Sel aastal sai pitsikeskuse uksed suletud pool kaks öösel. Koju liikudes saatis kudujaid kaunis täiskuu, võis näha langevaid tähti ja soovida ilmselt rohkelt lõnga, häid vardad ja muidugi aega, mil saaks rahulikult istuda ja kududa. Ehk seesama täiskuu, mis lossiaknale ehtsat Valget Daami näitab, on helde ka kõigi Haapsalu kudujate osas.

Aga pitsipäeva juurde tagasi.

Pitsipäeval oli avatud meie pitsikeskus, kõik soovijad said läbi astuda ja omale vajalikku materjali vm kraami soetada. Promenaadil müüsid pitsipäeva raames oma kaupu, eelkõige parimaid lõngu Saara kirjastus ning Wool&Woolen.

Päev promenaadialgas 2023.aasta kalendri „Valge daami õied“ esitlusega Saara kirjastuse poolt. Aitäh, töökas Saara-rahvas, et meil oli võimalus teiega taaskord koostööd teha ja et meie uued mustrid nii kauniks kalendriks vormusid.

Saara oli oma kodulinnast Türilt toonud kaasa ka suure üllatuse. Ja suure sõna otseses mõttes- Türi puhkpilliorkestri. Nende mängitud lood kalendriesitlusel viisid mõtted viivuks aega, kui puhkpill ja promenaad iga pühapäevaselt kokku kõlas ja sallikudujaid-pitsikandjaid palju rohkem näha oli. Aitäh, suurepärane Saara ja Türi puhkpilliorkester!

Kohe pärast esitlust oli teadlikum rahvas kogunenud tantsupaviljoni äärtesse, et saada paremad vaatenurgad pitside vaatamiseks. Pitsipäeva korraldajatena oleme seda osa päevast nimetanud erinevalt- nii moedemonstratsiooniks, pitside demonstratsiooniks. Viimastel aastatel ütleme lihtsalt „Näitame pitse“, nii ka sel aastal. Lisaks meie oma käsitööseltsi naiste loomingule, mida esitlesid nad ise või modellid, kutsusime üles kaugemalt tulijaidki oma käsitööd näitama. Pitside näitamine oli meeli ergutav ja inspireeriv osa pitsipäevast ning loodame, et järgmisel aastal on lavale tulijaid rohkemgi. Aa, kõige noorem modell oli ikka üsna pisike. Mirtel, kaunid lokid peas, keerutas oma vanaema kootud kleidis ja loodetavasti nautis ise ka hetke. Mirteli vanaema lubas ka järgmisel aastal koos Mirteliga enda kudumeid näitama tulla. Just nii kasvavadki eesti käsitööst lugupidavad lapsed.

Ja eilse päeva suurhetk oli Linda Elgase nimelise kudumisvõistluse algus. Võistluskohtadele asus 22 naist ja neiut nn tavakategoorias. Nemad kudusid Aime Edasi loodud Sügislillekirja. Siiri Reimanni loodud Kobarakirja asus vallutama kuus erikategooria kudujat. Ah et mis vahe on tava- ja erikategoorial?  See, et erikategoorias võivad võistelda eelnevatel aastatel meie kudumisvõistluse juba võitnud kudujad ja ka Haapsalu Käsitööseltsi enda liikmed. Ja muster nende jaoks on tavakategooriast ikka keerukam. Näiteks eile anti esimest korda meie kudumisvõistluse ajaloos võistlejatele kätte ka kolmas varras. Miks, seda saab huviline ise pitsipäeva piltide peal vaadata.

Aga võistlejatest lähemalt. Kudujaid tuli üle-Eesti. Haapsalut esindas kuus võistlejat.

Ja nüüd tublid kudujad nimeliselt.

Tavakategooria

  1. koha saavutas Kärt Vahtra Tartust.
  2. Koha saavutas Mariliis Pinn Tallinnast
  3. Koha saavutas Maarja Peinar-Järve Sauelt Koidu külast.

Tubli osavõtu eest täname veel teid: Anu Tamm, Sophie Q. Peng, Jelena Pavlova, Urve Kibur, Anu Sepp, Krista Grossberg, Margaret Klettenberg, Reine Klettenberg, Deivi Taal, Madde Jerbach, Kristiin Nõlvak, Mall Vainola, Kadi Aibel, Piret Valler, Olga Kuusalu, Annika Krusell, Riina Gutmann, Anni Kallas ja Ivi Suurekivi.

 

Erikategoorias valis žürii välja vaid ühe, parimate parima ja selleks osutus tänavu Katrin Kolnes Tartust. Täname osalemise eest teid: Kaidi-Kätlyn Reimann, Signe Pärt, Jaana Lehtma, Anne Rohtmets ja Anne-Ly Oberg.

 

Aihinnalaua katmisel tulid abiks meile meie head sõbrad: Karnaluks OÜ ( iga käsitöölise unistuste kauplus), Mon Laureé (imemaitsvad Läänemaa maitsega śokolaadifestivali võidukommid), Looduse Omnibuss (kes teevad põnevaid väljasõite nii Eestis kui väljaspool ja rikastavad inimeste kultuuri-, loodus- ka eluteadmisi), Saara kirjastus ning nagu öeldud, ka Haapsalu Käsitööselts.

 

Ja nagu järgmise aasta kalendris kirjas on, siis ootame kõiki sõpru ja huvilisi juba 27.augustil 2023 uuele pitsipäevale. Kuhu, see selgub veel. Aga igatahes Haapsallu!

 

Tänud veel kord osalemast ja kummardus kõikidele Haapsalu Käsitööseltsi naistele, kes seda üritust korraldasid!