Haapsalu 7.Pitsipäev.

Kudumine on ikka üks väga mõnus tegevus. Kui päike paistab- saad kududa. Sajab õues lund- ikka saad toas kududa. Olgu äike, vihm või lõõskav kuumus- diivaninurgas vardaid liigutada pole probleemi. Lihtsalt tuleb leida sobiv koht ja materjal, mida kududa. No oleks kudumine nagu uisutamine- kõigepealt otsi jääd…  Niisiis: õnneks on kudumine iga-ilma-tegevus.

Just sellele sai rõhutud ka pitsipäeva eelsel ajal üritust ettevalmistades. Vihmaks olime valmis- suur ja toekas telk, peaaegu nagu maja, oli valmis kõiki soovijaid vihma eest varjule võtma. Aga vanajumal on vist kuduja- ei saatnudki meile vihma, ainult paar piiska tuli, meenutamaks, et loodus on ülem ku inimene.

Nii palju siis ilmast, sellest suurest pitsipäevadel osaleva rahvahulga mõjutajast. Aga siiski olid kõik, peaaegu kõik head kudujad kohal, ehkki kuu lõpp ja kohene kooli algus ja külmemad ilmad ja… mida iganes oleksid võinud ju mõjutada.

Ja teoks sai Haapsalu 7. Pitsipäev.

Pitsipäevad on juba traditsioon. On oma kindlad tegevused, mida oodatakse ja milleks valmistutakse. Sel aastal oli veidike teistmoodi see, et meil ei olnud nn küalispitse ja nende suuepäraseid õpetajaid. Oli meie oma Haapsalu pits igas variandis.

Pärast pitsipäeva avamist said huvilised kuulata jutuajamisi kahe suure meistri- Siiri Reimanni ja Linda Elgasega. Kindlasti pakkus üllatust ka info, et tõesti-tõesti, Läänemaal on taas üle aastate oma villavabrik ja aasta pärast loodetakse saada ka juba kvaliteetset lõnga. Tuult tiibadesse ehk siis kuldset villakera, Angeli Korjus ja Mart Veski!

Päeva rosin külastajatele oli kindlasti moedemonstratsioon ehk nagu me ise nimetasime- “Näitame pitse”. Püüne jaoks sättis kaunid sallid-rätid ja rõivad ritta Heli Huul ning modellideks olid meistrid ise ja naised ja neiud, kel kõigil Haapsaluga seos ja seeläbi ka igati õigustatud kohustus kanda neid kauneid pitse. Aitäh, kaunid naised-neiud! Pitse näitasid siis Haapsalu Käsitööseltsi naised, Siiri Reimanni erinevate kursuste õpilased ja lõpuks oli lava valla ka kõigile soovijatele rahva hulgast. Viimased väärivad kiitust ja aplausi- ekspromt üles astumine, et oma kätetööd näidata- see on julge ettevõtmine. Kõik said suurepäraselt hakkama!

Kudumisvõistlus on vanem kui Pitsipäev. Ah et kuidas? Lihtsalt Pitsipäeva nimetus sündis 7 aastat tagasi, kui kutsusime oma augustikuisele üritusele osalema ka teisi pitsiliike- niplispitsi, hiiu pitsi, Seto pitsi… Siis saigi Haapsalu sallipäeva nimetus muudetud avaramaks- pitside päevaks. Aga ka kunagistel sallipäevadel oli samuti kudumisvõistlus- just selle tänase võistluse algus. Traditsioon, mida oodatakse.

Sel aastal andis end üles kaheksa võistlejat. Tunnustamist väärivad kõik osalejad. Aitäh, et osalesite – Anne-Ly Oberg, Katrin Kolnes, Ringa Tanner, Karina Kaur, Kaidi-Kätlyn Reimann, Piret Valler, Leili Tiitso, Daiga Valkovska. NB! Daiga osalemine tegi meie võistluse ka sel aastal rahvusvaheliseks. Daiga tuli Lätist, teised võistlejad olid erinevatest Eesti kaunitest kohtadest. Kodulinna au kaitsesid võistluse noorim Karina (15a) ja Ringa.

Trummipõrina saatel saavad siia kirja nüüd võitjad:

I koht: Kaidi-Kätlyn Reimann, Tallinn

II koht: Katrin Kolnes, Tartu

III koht Anne-Ly Oberg, Saue

Palju õnne, kallid võitjad! Auhinnalaua eest aitasid käsitööseltsil hoolitseda Fra Mare, Pariisi Vesi ja Wool & Woolen. Haapsalu Käsitööselts kinkis kolmele võitjale Keiu Kulleselt tellitud rahvuslikud sõled- nii, nagu traditsioon ette näeb :-)

Kell 15-16 oli pitsikeskuse ees ja sees rahulik kulgemine, võistlus oli läbi, źürii otsust langetamas. Toimus ühiskudumine ehk siis kudumine avalikus linnaruumis. Sai veel tutvuda käsitöömaterjalide ja -tarvikutega, mida meie kauplejad pakkusid ning osaleda õnneloosis, mille korraldasid käsitööseltsi naised.

Ja kella neljast tõmbasime tänasele üritusele joone alla. Loomulikult tordiga, kusjuures väga maitsva ja suure tordiga. Ikka selleks, et järgmise aasta 18.augustil seda kõike taas teha. Sest traditsioonid on need, mis kannavad,

Ja juba traditsiooniliselt oli üritus rahastatud kohaliku omaalgatuse programmi vahenditest.

Haapsalu Käsitööselt tänab kõiki osalejaid, panustajaid, külastajaid ja järgmisel aastal osaleda soovijaid!