Tänaseks võib öelda- kolmest kolm on tehtud! Eelmine nädal lõppes meie suurüritusega, pitsipäevaga.
Nädala esimene pool oli väga vesine- vihma kallas. Ja kallas. ja kallas veelgi. Aga reede oli juba justkui tellitult päikeseline ja soe. Haapsalus algas Valge Daami Aeg.
Igal aastal augustis, täiskuupühapäeval, on meil pitsipäev. Sel aastal oli see juba viies, juubelihõnguline.
Pitsipäev on meie armsa Haapsalu pitsilist pärandit tutvustav üritus. Ja traditsiooniline on olnud ka pitsipäeva kava: õpitoad, näitused, müügid, moedemonstratsioon, loengud ja muidugi kudumisvõistlus. Sel aastal keskendusime rohkem meie oma sallipitsidele: seda sai meistritega koos kuduma õppida, kuulata loengut kleidikudumisnippidest (Siiri Reimann) ja jälgida salli raamimist ning kuulata viimistlemist puudutavat loengut (Angela Essmann). Lisaks sai kuulata loengut Ülle Ehalalt, kes rääkis meie pitside ajaloost.
Oma töid ja tegemisi olid tutvustamas niplispitsi meister Kristiina Nemirovitś-Dantśenko ning Seto pitsi meister Ulve Kangro. Mõlemaid prouasid on meie majas võimalik olnud kohata ka talvisel ajal ja me loodame, et ka eeltuleval talvel jätkub meie koostöö nendega.
Esimesest pitsipäevast alates on meiega olnud ka Helju Viikman ja Vatla keraamika- imeilus pitsiline keraamika, südamega tehtud. Seda on ka muul ajal kui pitsipäeval võimalik osta pitsikeskusest. Oma käsitööd- telgedel kootud helgeid vaipu ja käsitsi varrastel kootud pitsilisi patju- pakkus Imbi, meie seltsiga otseselt seotud pealinnaproua. Sest kui ema on Aime Edasi, siis see käsitööpisik ikka peab ju ka tütres avalduma.
Tabiita Misjon ja pitside taaskasutuslett on olnud läbi aegade populaarne. Seal lookleb saba enamasti juba kella kümnest. Aga Maire, Rita ja Kaja olid teinud tubli töö esemete valimisel ka sel korral ning neid pitse jätkus ikka terveks päevaks. Sest ühe vana on alati teise uus olnud ja sellistelt lettidelt võib leidmisrõõm anda päikese tervesse päeva :-)
Parimat käsitöökraami pakkusid meie sõbrad Pärnust: Anniki Leppik ja Woolmindi Stuudiopood ning Aet Malviste ja Lõngastuudio. Ahh… millised lõngad! Ja kui head vardad! Lõngu oli nii praktilisteks igapäevakudmiteks kui ka luksuslikeks naudinguteks.
Ka Saara Kirjastuse lett pakkus kudujale nii materjale kui tarkvara. Raamatuid siis. Hea lõng, hea raamat. Head sõbrad :-)
Üks uus tegija oli meie pitsipäeval veel. Õpilasfirma Toupie, kes pakkus puidust, enda disainitud vurre. Mitte vurr-vurrud, vaid vurr-vurrid. Osad vurrid olid isegi pitsilised! Ka neid saavad soovijad edaspidi pitsikeskusest hankida.
Õnneloos ootas osalejaid oma õnnega ning osavõtt oli täitsa korralik. Igal pitsipäeval on käsitööseltslased teinud õnneloosi ja selle tuludest on toimetatud pitsikeskuses: oleme omale ehitanud väikese, aga igati mõnusa köögikese, oleme ostnud töövahendeid ja korraldanud teisi üritusi. Selgi aastal on meil plaan- et linnarahvale oma tegemistest ülevaateid anda ja tegemisi ka ajaloo jaoks säilitada, soovime osta keskusesse värviprinterit. Ja siinkohal edastangi õnneloosi ostnutele suure aitäh- omalt poolt pakkusime häid käsitööga seotud või suisa käsitsi tehtud esemeid!
Moedemonstratsiooni viisime läbi oma jõududega, selle osa, mis puudutas meie enda seltsinaiste käsitööd. Kõik me olime pannud oma kudumitesse head mõtted, soojad tunded ja tunnistage- seda oli moelaval näha ka, eks! Sest oma vanavanaema, vanaema või ema kootud kleite-rätte on ikka hea esitleda. Rääkimata enda kätetööst. Lisaks rättidele-sallidele (neid viimaseid oli küll vaid üks, aga neid on igal ajal võimalik imetleda pitsikeskuses!) olid näitamisel (suve)kleidid, seelikud, pluusid, kollektsioon “Värviline Haapsalu”. Kirsiks tordil oli taaskord kaunis pruutkleit. Kleiti esitles Gerli, kelle tähtis päev selles kaunis kleidis oli just-just alles, mõned nädalad tagasi. Kleidi kudujaks oli Gerli ema Kaja Nurms. Komplekti kuulus ka kaunis päevavari.
Moelaval osalesid lisaks käsitööseltsi naistele veel Marge Heeringas oma kaunite kleitidega, Pitsiliine oma siidiste pitsitoodetega ning Etnowerk Külluslikud Etnokudumid. Viimased esitlesid oma kollektsiooni ” LÄKI LÄÄNDE” ning nende tooteid olime palunud esitlema Black Coffee ja sõbrad. Ka Nurme vabriku tooteid esitlesid just need lavalaudadele loodud naised. Aitäh teile, et olete alati valmis särasilmselt kaasa lööma! Usun, et nii mõnigi pealtvaataja oli imestunud, et Haapsalus tehakse selliseid rõivaid, nagu moelaval näha sai. Teatakse küll “Sulevi” kardinaid ja froteeriidest hommikumantleid, aga et selles majas seal tänasel päeval tehakse ka sportlikke ja moekaid igapäevarõivaid- see oli ehk üllatusekski.
Moelavale palusime ka Eesti Rahvakunsti ja Käsitööliidu teema-aasta konkursil osalenud Marge Heeringa Haapsalu kehakuued ning Helin Põldve siidiniitidega tikitud kleidid. Nende ilu sõnadega edasi anda on keeruline- oma silm on kuningas, nii et vaadake ka pildigaleriid! Helin ja Marge- tublid olete!
Oma heegeldatud pitskleiti näitas Malle Sepp.
Kudumisvõistlus. Ilmselt on see just see pitsipäeva osa, mis paljudel ajab näpud sügelema, hinge tekib eriline värelus ning peas käib ringi küsimus: osalen-ei osale? Osale ikka! Sel korral oli 24 julget, kes end registreerisid ja võistlust alustasid. Haapsalu salli traditsioonide säilimise koha pealt ei ole oluline selle võistluse võit, vaid osavõtt. Tänan käsitööseltsi nimel kõiki osalejaid- see annab teadmise, et sallilugu jätkub! Finiśeerus 22 osalejat ning nende hulgast pidi źürii parimad valima. Źürii oli koosseisus Siiri Reimann, Aime Edasi, Linda Elgas, Pille Källe ja Aasa Jõelaid. Tean takkajärgi, et źürii töö oli raske, isegi väga raske. Osalejate kudumiskäekiri ja -oskused on aastate jooksul sedavõrd tugevaks läinud, et seda ühte, seda kõige-kõigemat on väga raske välja noppida. aga töö tuli teha ja see tehti. Źürii oma siis. Ja tulemused on järgmised:
- Jaana Lehtma
- Anne-Ly Oberg
- Anne Rohtmets
Eriauhinna, motivatsioonipaketi, pani välja Woolmint OÜ ning see läks Eva Ladvale. Esimesele registreerijale oli auhinnaks Miku ja Mia kommipoe poolt välja pandud auhind ning selle sai Ilona Ozolina Lätist.
Aitäh teile, auhinnatud, aga ka kõigile teile: Leili Tiitso, Piret Valler, Liis Rooväli, Ivi Suurekivi, Angelika Nöps, Heidi Jänes, Ruth Mällo, Janika Printsmann, Annely Vattis, Ringa Tanner, Tiina Laurisson, Malle Luhter, Merle Ojasalu, Maarja Peinar- Järve, Airi Heikkinen, Aire Toffer, Kaili Truu, Anni Kallas ja Haldi Ellam!
Aitäh Siiri Reimannile uue ja ilusa mustri eest! Sest nagu eelnevatelgi aastatel, nii ka sel aastal oli kudumisvõistluseks ekstra loodud uus muster. Sel korral siis nurklehine lillekiri.
Auhinnalaua katsid: Haapsalu Käsitööselts, , Pariisi Vesi ja Fra Mare Thalasso Spaa.
Kella kolmest neljani, samuti traditsiooniliselt, toimus suur ühiskudumine. Sel aastal pani kirja end üle kolmekümne kuduja, aga tegelikult oli kudujaid rohkemgi. Üht prouat märkasin bussipeatuseski kudumas :-) Tublid! Samm-samm haaval ja varsti ei peagi ennast registreerima ühiskudumisele- sest see on nii loomulik, et kootaksegi linnapildis!
Kella neljaks, kui V Pitsipäeva lõpusõnu ritta seadsime, oli Haapsalu vanalinna osast üle käinud ka väike vihmasagar, aga sel aastal oli see tõesti nii väike, et ehk mõni ei märganudki. Sest teha oli nii palju.
Lõpusõnade eel sai üldsust teavitatud ka ühest kohe algavast mustrikonkursist. Nimelt Haapsalu Käsitööselts kuulutab 1.09.16 välja uue mustri konkursi “Śoti sallikiri”. Kuni täpsete juhiste avaldamiseni meie kodulehel nimetatud kuupäüeval mõelge lihtsalt śotlastele, uurige Eesti Śoti Kultuuriseltsi tegemisi www.kultuuriselts.ee ning sättige valmis oma mustriloomise abivahendid. Võitjat tunnustab lisaks meie käsitööseltsile ka eelnimetatud kultuuriselts.
Aga meie jääme uut augustikuud ootama. Selleks, et ikka kududa, öös kududa ja pitsipäeva pidada.