Meie Pilled

Mai tuligi Pilledega, nii nagu sai lubatud.

Pille Schneideri ja Pille Källe käsitöö on kõigile huvilistele vaatamiseks 2.maist kuni 31.maini. Ikka pitsikeskuse lahtiolekuaegadel: T-R 11-18 ja L 11-15. Kuid kes on Pilled?

Pille Källe:

Olen päritolult maatüdruk, sündinud ja üles kasvanud Rapla lähistel, tolleaegses Valtu kolhoosis. Nagu vist kõik selle ajastu naised, tegid ka minu ema ja vanaema nii olude sunnil kui ka lõbu pärast käsitööd. Vanaema kudus, ema õmbles ja kudus. Minul selle tagajärjel mingit käsitööhuvi ei tekkinud. Eks ma proovisin natuke ikka, heegeldasin kilomeetri pikkuseid kette ja kortsisin kokku nukuseelikuid, aga niidi nõela taha pani mulle vanaema, mitte vastupidi. Minu lemmikõppeainete top-kümnesse käsitöö koolis kindlasti ei kuulunud.

Imeline muutus toimus peale kõrgkooli lõpetamist Haapsallu sattudes. Ei tea, kas tingis selle värske mereõhk või pigem siiski igasugune tuttavate-sõprade puudumine võõras linnas. Igal juhul hakkasin ma sõbrustama lõngakerade ja varrastega. Mulle meeldis ise raamatutest pusida ja õppida. Claire Halliku „Silmuskudumine“ muutus öökapiraamatuks. Kudusin kampsuneid, sokke, pitslinikuid.

Käsitööhuvi suurenes hüppeliselt tutvumisel ja sõbrunemisel Haapsalu Gümnaasiumi käsitööõpetaja Siiri Reimanniga. Siiri tegi huvilistele käsitööringi, kus me proovisime palju erinevaid asju siidimaalist lapitehnikani. Saatuslik hetk aga saabus siis, kui mu tütred jõudsid koolis „sallikudumisikka“. Proovisin rumala peaga ise ka ja siiani ei ole enam pidama saanud, läheb kaheksas salliaasta.

Kuna elukestev õpe on vajalik ja päevakohane, asusin veel vanuigi koolipinki ja õppisin 2011-13 Haapsalu Kutsehariduskeskuses tekstiilitöö erialal, mille lõpetamise järel omistati meile käsitöömeistri kutsetunnistus.

Mulle meeldib meie käsitööselts ja Pitsikeskus, kudumine ja mere lõhn, ei meeldi koiliblikad. Lõnga ei tasu mulle kinkida, ma raiskan selle kohe ära!

Pille Schneider:

Olen sündinud  aastal 1964 Haapsalus, kogu elu olengi elanud Läänemaal.Üles on kasvatatud kolm last. Käsitööd olen kogu aeg tasapisi teinud, lapsed käisid kõik minu enda kootud kampsunites-sallides -sokkides-käpikutes. Uue hoo sai käsitöö minu jaoks viis aastat tagasi kui liitusin Haapsalu Käsitööseltsiga. Aime Edasi näpunäidete järgi sai siis kootud esimene Haapsalu sall, nüüd olen täiesti armunud pitsi võlumaailma.Ja veel milline see maailm on!! Salli-  ja rätimustritest inspireerituna on valminud mõnigi pitskleit , boolero või pontšo.Olen väga õnnelik, et meil  Haapsalus  on selline imeline sallikudumistraditsioon.

************************************************************************************************************************************************************

Näitusel on asju seinast-seina. Võite näha pitsilist ristimiskleiti, linaseid kleite Haapsalu pitsi detailidega, suuri ja väikeseid kudumeid, kõlavöid, savitööd, eriti töömahukat hardangeri tehnikas laudlina, punutud korve ja lisaks veel paljudele asjadele loomulikult ka Haapsalu salle. Sest just eelkõige pitsimeistrid need meie Pilled ongi.

Tulge ja nautige käsitööd!