VAIMA JA ANNI

Desktop1

 

Tänasel päeval pole alles enam palju peresid, kus käsitöös oleksid osavad nii emad kui tütred.

Siinse näituse kaks peategelast- Vaima Valk ja Anni Kallas on väga hea näide sellest, et ka täna võib ja saab käsitöö tegemist hinnata ning peresiseselt hoida.

Ema Vaimat tuntakse Haapsalus hoopis teises ametis. Igapäevaleib tuleb lauale politseiametniku tööst, vaba aeg kulub käsitööle ja naiskodukaitsele.

Käsitööpisiku sai Vaima oma kodust- emalt ja vanaemalt Lääne-Virumaal. Kui Vaima ema oli rohkem soki- ja kindakuduja, siis vanaema Leidalt sai Vaima armastuse õmblustöö vastu. Käsitööalal oli Vaima mõjutajaks ka toonane Kunda Keskkooli tööõpetuseõpetaja Alli Tõnissoo.

1994. aastal asus Vaima pärast keskkooli lõpetamist õppima Tallinna Kergetööstustehnikumi rahvuslikku käsitööd. Selle kooli lõputööna valmis kolm kirivööd. Pärast käsitööeriala omandamist asus Vaima taas õppima, sedakorda politseikooli.

Oma esimese Haapsalu salli kudus Vaima raamatu “Haapsalu sall” järgi ja meie käsitööseltsi meistrite tarkusi noppides 2011. aastal. Hetkel teeb Vaima käsitööd lugematute muude põnevate tegevuste kõrvalt, oma hoolt tahavad ka lapsed: 12-aastane poeg Kert ja 14-aastane tütar Anni.

Just Anni ongi siinse näituse teine peategelane.

Kes on Anni?

Haapsalu Põhikooli õpilane, kelle huvideks on käsitöö ja laskmine. Anni on olnud eesti meister õhupüstoli laskmises kuni 14-aastaste vanuseklassis. 2011.aastast on Anni ka kodutütar ning osaleb aktiivselt sealses töös. Koolis on ta saanud peaaegu kõikide klasside lõpetamisel kiituskirja, aga veelgi olulisem on see, et käsitöö talle meeldib väga ja seda teeb ta hoolega.

Käsitööni jõudis Anni tänu emale. Kui ema kudus, tahtis ka Anni kududa. Kui ema heegeldas, tahtis ka Anni heegeldada. Ainult ema lemmiktehnikad- pilutamine ja tikkimine, pole Annile külge hakanud. Need jäävad ema mängumaaks.

Oma esimese Haapsalu salli kudumist alustas Anni küll hooga, kuid pärast veerandi salli valmis kudumist isu rauges. Siis võttis ema töö üle ja kudus lõpuni. Nii sündis ema-tütre sall. Päris terve Haapsalu salli kudus Anni esimest korda valmis 11-aastaselt, tänaseks on neid valminud veelgi. Õpib ju Anni Haapsalu Põhikoolis Siiri Reimanni käe all, nii et Haapsalu salli koob ta sel aastal ka koolis.

Anni sõnul on kodus palju ema pooleliolevaid käsitöid. Vaima sõnul on ideid, mida teha tahaks, veelgi rohkem.

Valminud tööd leiavad tavaliselt uue kodu, et siis uutest ideedest sündinud töödele ruumi anda.