Haapsalu 9. pitsipäev

Kõik head asjad saavad kord otsa, nii ütleb laulusalm. Ja ega ta valeta. Ainult et laulusalm jätab mulje, et head asjad saavad otsa lõplikult, tegelikkuses see alati nii ei ole. 9.Pitsipäev on tänaseks tehtud, läbi, aga see tähendab ka samas seda, et 10.pitsipäev võib vaikselt oma tiibu sirutama hakata.

Kuidas läks meie selleaastane suurim pidu ja püha? Käsitööseltsi nimel võib öelda, et kõik oli täpselt nii, kui pidi. Ilm oli tellitud (kahjuks kuulusid herilased ja porilased kuuma ilma paketti), rahvas oli rõõmsameelne ning kudurahvas parim.

Varane linnuke leiab tera. Nii algaski seekordne päev meil juba kell 10 ja kohe suurelt. Saara kirjasutus esitles nimelt meie uut saavutust- 2021.aasta kalendrit “Ehe Haapsalu”. 12 uut mustrit, 12 kaunist ehet, kokku suurepärane ajaarvaja tulevaks aastaks Sinu seinale. Kes pitsipäeval seda hankida ei jõudnud, siis Pitsikeskuses on see jätkuvalt müügil.

Kell 11 toimus juba traditsiooniline pitside näitamine. Pitsid sallide, rättide, kleitide, mütside ja veel paljude muude rõivaste sisse panduna. Haapsalu ja pits on olnud alati kena kooslus, naised ja pitsilised rõivad samuti. Suur tänu kõikidele, kes oma töid püünel näitamas käisid ja tänusõnad ka naistele-noorikutele, kes kõike seda pitsivahtu meil näidata aitasid! Mitte igaüks, kel kogemust selleks pole, ei julge rahva ette keerutama minna. Õnneks meil on tublid naised käsitööseltsis, julged kleidikudujad koolitustel ja suurepärased sõbrad, kes meid hätta ei jäta.

Tund aega kestnud pitsidemonstratsioon viiski päevakaja sujuvalt ühe oodatuima hetkeni tol päeval. Kõlas kudumisvõistluse stardipauk. Võistlus toimus sel aastal kahes kategoorias. Tavakategoorias (ehkki sõna “tava” pole vist parim siia, sest kõik kudujad, absoluutselt kõik, on erilised) oli ennast üles andnud 18 kudujat. Neid oli Sauelt ja Soomest, Pärnumaalt ja Tallinnast, Harajumaalt ja Räpinast, Viljandist ja loomulikult ka meie oma kandi naisi.

Uus muster, Aime Edasi ja Siiri Reimanni loodud Loodusekiri ootas kudumist ja aega said nemad täpselt kolm tundi. Teate, ega see ei olegi teab´mis pikk aeg. See läks linnutiivul. Pool tundi vähem said oma mustri “Kesalill” kudumiseks ja viimistlemiseks aega kõrgema kategooria kudujad. Neid registreerus neli ja nad kõik olid eelmiste aastate kudumisvõistlustel saanud 1. koha. Teadupärast ei ole siiani eelmiste aastate võitjad ja ka Haapsalu Käsitööseltsi liikmed tohtinud osaleda pitsipäeva kudumisvõistlustel. Sel aastal moodustasime aga eraldi kategooria ja kõik said ennast uuesti proovile panna. Võrdse kohtlemise printsiip :-)

Ja 9.pitsipäeva kudumisvõisluse tulemused on järgmised:

Tavakategooria

I koht Katrin Kolnes, Tartumaa

II koht Anne-Ly Oberg, Saue

III koht Piret Valler, Tallinn

 

Erikategooria

Źürii tõi esile Liia Leesi töö.

Meie head sõbrad, kes pitsipäeva müügilaudu oma kaubaga rikastasid, panid ka omalt poolt välja kingitused. Wool&Woolen, suurepärane lõngapood Tallinnast, Tartu maanteelt, kinkis lemmikule oma poe kinkekaardi. Juuli ja Puhas lammas panid välja pitsilõngad ning selle kingi sai võistluse noorim osaleja Ronja Soopan.

Palju õnne võitjatele!

Suured tänusõnad lähevad kõikidele osalejatele. Tähtis pole võit, vaid osavõtt ning selle võistluse puhul on suurimaks võitjaks Haapsalu pärandkultuur – meie pitsid.

Kristiin Nõlvak, Piret Jürman, Krista Grossberg, Ivi Suurekivi, Evelin Lappalainen, Anneli Türväinen, Annika Krusell, Urve Kibur, Maarja Peinar-Järve, Merlin Jõulu, Riina Gutmann, Eda Grüner, Madde Jerbach, Britta Tuisk – kummardus teie kõigi ees! Loodame väga teiega ka järgmisel aastal, ikka kudumisvõistlusel, kohtuda!

Ning Signe Pärt, Liina Langi ja Kaidi-Kätlyn Reimann – aitäh, et julgesite meie eksperimendis osaleda! Rahva tungival soovil teeme erikategooria ehk edaspidigi ning loodame nii kõik võitjad kunagi taas võistukuduma saada.

Neile, kes ei võistelnud, tähendas kaksteist kellalööki seda, et avanes PITSIKOHVIK. Meie esimene selletaoline ettevõtmine. Käsitööseltsi liikmed tõid sinna rahvale pakkumiseks oma maitsvaid küpsetisi ja muud suupärast. Isegi särtsukurgid pitsis olid olemas. Pitsikohviku eesmärk oli koguda raha pitsikeskuse ukse kohal oleva markiisi uuendamiseks. Ikka selleks, et linnapilt silmale midagi pakuks ja ütleme ausalt- praegune, vana, on oma elu päikeses, lumes ja tuules täielikult ära elanud.

Kohvikust laekus 500 eurot markiisi fondi ning koos meie seltsiliikme Nancy Bushi panusega on meil selleks juba 600 eurot koos. Nii et jälgige pitsikeskuse maja. Ühel hetkel võivad tänavusel pitsipäeval meie kohvikus maiustanud sõbrad näha juba päris käegakatsutavat tulemust, milles ka nende panus!

Aitäh, meie head abilised ja toetajad ja teie, kes te aitasite auhinnalauda rikastada- Haapsalu Kultuurikeskus, Kaidi-Kätlyni ema Piret ja õde Annabel, Keiu Kulles, Wool&Woolen, Juuli ja Puhas lammas ning meie kauaagne, aastatepikkune auhinnasponsor Pariisi Vesi https://pariisivesi.ee/

Ja luurele minna võib kõikide käsitööseltsi liikmetega, kes pitsipäeva ellu viisid. See ei olnud kerge, sest kuumus tegi oma töö ja eks ka mel kõigil on linna suurimate pidustuste ajal lapsed ja külalised ja sõbrad, aga aitäh kõigile. kes ei pidanud vaevaks ja auga pitsikeskuse lippu kõrgel hoidsid!

See kaunis, kuum, päikeseline, imeline, sünergiline, leebe päev on selleks aastaks läbi. Ja järgmisel aastal, kui kalendrit vaadata, on täiskuu pühapäev 22.august.

Kohtume kindlasti juba juubelipäeval!